A Lateráni egyezmény következtében 1929. február 11-én létrejött Vatikán, mint önálló állam.
Emlékeztem, hogy a Tolnai Világlexikonunkat 1930-ban adták ki, kíváncsi voltam mit írtak egy évre az esemény után: ,,az olasz királyság és a pápai udvar közt létrejött egyezmény értelmében megszűnt a pápák 1870 óta tartott önkéntes fogsága, megoldást nyert a római kérdés, a Vatikán környéke, az úgynevezett Borgo egy része Vatikán város néven a pápa szuverenitása alatt álló önálló állam lett.” Az idézet ma is megáll a lábán.
A vatikáni zászló
De hogy miért voltak fogságban a pápák? Mert, mikor létrejött az olasz egység, akkor a királyi csapatok bevonultak Rómába és az új helyzetet a pápa nem akarta elfogadni. Így egy állandó kóros góc maradt az olasz állam közepén, melyet meggyógyítani nem tudott semmilyen színezetű, ihletésű kormány. Mussolini, aki ekkor (1929-re gondolok) már túl volt jónéhány az olasz állam és saját presztízsét növelő elsősorban nemzetközi megegyezésen, ezt a megegyezést is nyélbe ütötte.
A Lateráni egyezmény nem csak Vatikán állam létrejöttét állapította meg. A felek a következő ügyekben egyeztek meg: az olasz állam a katolikus vallást államvallásnak fogadja el; az olasz iskolákban a hittan oktatása kötelező; az olasz állam köteles kártérítést fizetni Vatikánnak azokért a károkért, amelyeket elszenvedett a megelőző mintegy 50 évben (például az Itáliában lévő pápai birtokokért). Az egyházi emberek különböző jogokat kaptak, mint például mentességet a katonai szolgálat alól. Vatikán azt vállalta, hogy elfogadja a polgári házasságot is, mint teljes értékű házasságot.
A szerződés azóta érvényben van, bár kisebb módosítások történtek: ma már például nem kötelező a katolikus hitelvek oktatása. Egyszer volt csak hogy vitatták a megegyezés érvényességét: erre a világháború után került sor, amikor majdnem természetes volt, hogy a baloldali pártok a Mussolini által kötött szerződések hitelét kétségbe vonták.
Az enklávé állami léte sok érdekes kérdést vet fel, sok érdekes választ ad. Ami elsőre eszembe jutott: Kihez tartozik a Szent Péter tér? Nos, a világhíres tér vatikáni terület, azonban a rend fenntartása az olasz Polizia feladata. Amúgy Vatikán a világ legkisebb területű állama, mindössze 0,44 km². Az állampolgárság a Vatikánban és Rómában élő bíborosoknak jár, illetve a tartósan Vatikánban élőknek; a Pápa az, aki dönt abban az ügyben, hogy az illető hozzátartozói megkapják-e az állampolgárságot. Egyébként, most (2008 októberi adat) Vatikánt 791-en lakják, akik közül 563-an vatikáninak vallhatja magát.
Az ország költségvetésének bevételi oldalán nemzetközi befektetések vannak (ennek nem sikerült jobban utánanézni), a felek támogatása, illetve komoly tételt jelent a turizmusból származó bevétel is. Az utóbbi tétel esetén érdemes a felbecsülhetetlenül értékes műkincstömegre gondolni, amelyik ezen a területen van. Érdemes tudni azt is, hogy a világ egyetlen országa, amelyik teljes egészében az UNESCO-világörökség része (a vonal alatt a Musei Vaticani kincseit is megnézheted, például a Sixtusi-kápolnát). Visszatérve a bevételekre: vannak névtelen adományok is. Egy ilyen volt a 2007-es bevételek között egy 14 309 300 dolláros összeg. És ha már szó volt anyagiakról: Vatikán rendelkezik a pénzkiadás jogával is: az Európai Unió 670 millió euróra adott engedélyt. Ennek mindenekelőtt numizmatikai értéke van, miképpen a vatikáni bélyegek is inkább a gyűjtőket hozzák lázba.
Vatikán a fenntartója és kezelője nagyhírű római kórházaknak: Bambino Gesù (gyermekkórház), Policlinico Gemelli. Egyetemet (Università Gregoriana) is tart fenn az egyházi állam. Vatikánoz tartoznak a Róma mellett Castel Gandolfóban lévő pápai villák is.
Vatikánnak 2008. november 4-én kétoldalú diplomáciai kapcsolata 177 országgal volt. A legtöbb kapcsolattal – szám szerint 90-el – II. János Pál alatt gyarapodott Vatikán. XVI. Benedek alatt három ilyen jellegű kapcsolat létesült. Ezek az országok: Montenegró, Egyesült Arab Emirátusok és Botswana. Izraellel való kapcsolata megérne egy misét, de most ezzel nem szolgálunk.
Vatikáni rendszámtábla
Ellenben azzal igen, hogy Vatikán a Kiotói Egyezményt nem írta alá, viszont, amit ott mások a maguk nevében vállaltak azt maradéktalanul betartotta, vagyis üvegházhatást negatívan befolyásoló kibocsájtásuk nulla.