Olasz fórum

Olasz fórum

Partita del Secolo, Jahrhundertspiel, az Évszázad Meccse

2009. június 17. - mbemba

Olasz-német 4-3 (1970. június 17.). A focitörténelem legnagyobb meccse volt. Nyilván ezt a címet ilyen vagy amolyan felindultságból rögtön oda lehet ítélni még pár meccsnek. Számunkra pedig megint más érzelmek miatt, a 6:3 marad az Évszázad Meccse.

Szerintem azonban fontos, hogy sokan úgy mondják a 4-3-at a legnagyobbnak (Partita del Secolo, Jahrhundertspiel), hogy akkor még nem is éltek, vagyis semmi komoly-komoly személyes élmény nem kötődik hozzá. Különös, hogy Németországban is az Évszázad Meccse a 4-3 és nem például az 54-es 3-2 - a wikipédián biztosan. Hogy a legszebbnek lássuk, ahhoz hozzájárul a színtiszta nosztalgia, ugyanis akkor még emberek játszottak igazi rövidnadrágban, lehetett valaki nyakigláb – nem volt kötelező örökké futkosó vasgyúrónak lenni, ha futballozni akartál. És, akkor a labda a kirúgás után még akár majdnem négyet is pattanhatott. Felkötött karral pályán lehetett maradni, mert te vagy a Kaiser. Fiatalabbaknak: Kaiser egyenlő Beckenbauer (Aranylabda 1972, 76). Beckenbauer pedig egyenlő a 4-es számmal.. A 3-as mez azúrkékben maga volt Facchetti.

A szóban forgó meccsből lehetett volna egy szörnyen unalmas 90 perc is, vagyis csak a krónikának jó találkozó is: 1-0-ra vezetett Itália és már-már vége volt a meccsnek… de nem, a fritzek egyenlítettek a 90.-ben. Az egyenlítő gól Schnellinger szerzemény.. A Volkswagennek becézett védő már ekkor a Milané volt. Első és utolsó gólja volt ez a válogatottban!

A hosszabbítás pedig egy olyan gólhajszát hozott, hogy, hogy… 1-2, mert Gerd Müller (Aranylabda, 1970) olyan szemfüles volt, hogy olyan még nem született, aztán Burgnich egyenlített, 2-2. Mondják róla, ha a történelem úgy alakul Burgnici is lehetett volna. Riva a centerlegenda, alias Rombo (Ágyúdörgés) gólja után már 3-2. Aztán megint Gerd Müller, 3-3. Ennél a gólnál Rivera (Aranylabda, 1969) a gólvonalon állt, de segíteni nem tudott. Albertosi, a kapus meg is rótta ezért, de Rivera lehajtotta fejét, nem kiabált, elé ment a német kapuhoz és berúgta az utolsót, 4-3.

Berúgta, de hogy? ,,Túl magasan fogom lőni? Túl jobbra? Túl balra? A kapusba? Maier első ránézésre hatalmas, betölti az egész kaput. Maier eldől, én jobb lábfejjel érek a labdához. Életem leghosszabb gólja volt!” Nagyszó, hogy ő lőtte az utolsót, mert a Mazzola vagy Rivera kérdés megosztotta a focitársadalmat. Stafétában játszottak – vagy Mazzola, vagy Rivera – Valcareggi fejében fel sem merült, hogy együtt pályán lehetnének. Vannak olyanok, akik állítják, hogy, ha a döntőben Peléék ellen játszik Rivera, nem lesz olyan sima 4-1, mint, amilyen lett. Golden Boy – merthogy így is hívták őt – mindössze hat percet kapott. Kapott is érte a tréner.

Az utolsó öt gól tizennyolc perc alatt esett. A mexikóiak is örömüket lelték a meccsben, az Azték-stadion mellett emléktábla őrzi a 120 perc emlékét.