Hihetetlenül adatokkal szolgál a polgári védelem és a Legambiente (egy elismert zöldszervezet), bár nem valószínű, hogy az itt említendő adatok lesznek azok, amelyek ráébresztik az olasz döntéshozókat és természetrombolókat döntéseik felelősségére.

És itt csak a földcsuszamlásokról volt szó, de emlékezetes mekkora felfordulást okozott az idei római árvíz, illetve katasztrófát az egészen más fajsúlyú abruzzói földrengés.
A pár napja történt földcsuszamlások egyik legmeghökkentőbb információja, hogy két éve a most is érintett Giampilieri települést hasonló léptékű földcsuszamlás sújtotta, azonban akkor – csoda folytán – nem voltak áldozatok. A hatóság pedig majdnem azóta, vagyis 2007 januárja óta 1191 esetben kérte épületek lerombolását, merthogy azok olyan területek épültek, ahová engedélyt nem kaphattak, azonban egyetlen esetben sem került sor bontásra. 200 ilyen épületet húztak fel az emlegetett Giampilieriben.
Az akkori földcsuszamlások után egyetlen helyen végeztek teraszosítást, ennek megfelelően ott a baj is kisebb volt egy hete. A dél-olaszországi földcsuszamlások okait három pontban jelölik meg: erdőirtások, legális és illegális építkezések, a hegyi patakok állapota.
A Repubblica egy újságírója említette, hogy nagyapja, ki Giampilieri központjában lakott, mikor látta – naponta a hegygerincet nézegetve –, hogy a hegygerincen elfogy a növényzet azt mondta, hogy a halálra sebesített hegy nem fog megbocsátani. Így történt!
Péntek óta 28 halottat számoltak össze a fölcsuszamlás óta, heten pedig eltűntek.