Pár hete Berlusconi nagyot hasalt az önkormányzati választásokon. Pártja csak elvétve nyert (Cosenza, Reggio Calabria, Rovigo,), ráadásul a jobboldal elbukta Milánót is (55-45), Nápolyt is (65-35) (nem minden városban voltak választások). Fájt ez Berlusconinak, de legfőképp Letizia Morattinak az addigi polgármesternek (az Inter-elnök sógornője), aki jól tudta, hogy leginkább a Cavalierenek nevezett miniszterelnök miatt veszített.
Az Espresso mindig unott, közömbös figurája ezúttal szavazásra bíztatott
Szombaton és vasárnap népszavazás volt, és mit ad Isten a nagyfőnök által képviselt álláspontja alulmaradt.
A szavazók 92 százaléka elutasította, hogy ismét atomerőművekből nyerjenek energiát, a vízszolgáltatás privatizációja ellen a polgárok 95 százaléka foglalt állást, illetve 94 százalék gondolta, hogy a kormány tagjai nem kaphatnak felmentést az ellenük indított bűnvádi eljárás alól.
Az ellenzék persze, hogy átütő sikerként értelmezi a népszavazást. Az is. Különösen, mert az utóbbi 16 évben nem volt sikeres népszavazás, vagyis az azóta megrendezett két alkalommal nem jött össze az 50 százalék. Most majdnem 57 százalékos volt a részvétel, miután az ellenzék és sok híres ember mozgósított (botrány keveredett abból is, hogy a rai időjárás-bemondója azt mondta: Olaszok, uccu a tengerre!). Emlékezetes az 1974-es népszavazás, mikor a válás ügyében lehetett szavazni, akkor majdnem 88 százalék szavazott. Erre mondta La Russa védelmi miniszter, hogy: ,,Akkor a Democrazia Cristiana veszített, de még húsz évig kormányzott.”
Véleményem szerint a helyközi választások nagyobb nyakleves volt a kormánynak, annak főnökének, mint ez a népszavazás. Itt könnyen lehet, hogy egy jobb miniszterelnöki szereplés mellett is az igenek győznek.
Ugyanakkor tény, hogy Berlusconi népszerűtlen, a nép pedig egyre kevésbé közömbös, mintha egyre nagyobb lenne a közügyek iránti érdeklődés. Így pedig Berlusconi oldala egyre nehezebb helyzetben van, minél inkább közelednek az országos választások - 2013-ban rendezik. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy Bossi – Berlusconi legfőbb szövetségese, a Liga első embere – kitart a nagyfőnök mellett (ők is nagyot buktak a helyközin). Egyre többen gondolják, hogy ez az országnak nem jó.