Ha Németország megfázik, mi tüsszentünk – ezt tudtuk. De hogy egy izlandi vulkánkitörés ennyi galibát okoz, azt nem gondoltuk. Én legalábbis biztosan nem.
Ezeknél a kapcsolatoknál még szorosabb, az a kapocs, amelyik a Vezúv és Nápoly – de főleg környéke – között van. Vannak olyanok, akik a nápolyiak lelkét csakis a Vezúv közelségével tudják magyarázni. A Vezúv egy működő vulkán ugyebár, vagyis bármikor kitörhet, és hogy a robaj mekkora lesz, azt nem tudni: lehet Nápolyt rengető nagyságú, de lehet csak afféle turistacsalogató is. Legutóbb 1944-ben tört ki a hegy (az amerikai sereg híradósai készítettek is emlékezetes filmeket). A kitörésnek halálos áldozatai is voltak, mintegy kétszázan. Aztán ott van a 79-ben történt kitörés Pompeijel, a Vezúv ajándékával (na és Herculaneum meg Torre Annunziata is).
De 1835-ben Barabás Miklós is volt olyan szerencsés, hogy élőben láthatta a lángokban álló Vezúvot. Le is festette.
De nem csak a nápolyiak gondolkodtak el az izlandi robaj után, hanem az olasz, biztonságért felelős szervek, meg tudósok is. Például a kitelepítési terveken. Zárójelben: (gyorsan tegyük hozzá gyorsan, hogy Guido Bertolaso – a polgári védelem igazgatója – szerint valószínűbb a kitörés Ischia szigetén, mint Nápoly mellett). Ischián az utolsó kitörés 1300-ban volt, és azóta a kúp 800 métert nőtt!!
Visszatérve a kitelepítési tervekre: a vörös zónában most 18 település szerepel, mintegy 700 ezer emberrel. A kitelepítéshez legfeljebb egy hét kellene, de minimum is 3-4 nap. A már emlegetett Bertolaso mondja, hogy kitörés esetén a füstoszlop elérné a 20 kilométeres magasságot, és a hamu beszórná kisebb-nagyobb mennyiségben a Salerno és Lazio tartomány közötti területet. És a tavalyi abruzzói földrengéshez mérhető földmozgások is valószínűsíthetők.
Az új tervek szerint az eddig vörös zónát kiterjesztenék – Nápoly egy részére is. Bertolaso szerint azonban érdemes óvatosnak lenni az intézkedésekkel, mert a korábbiak kivitelezése nem sikerült a legfényesebben: a veszélyeztetett területek lakosságának jelentős része felvette az elköltözésre lehetőséget adó pénzt, fel is húzott valahol egy másik házat, azonban lakhelyet nem változtatott, inkább visszabérelte a régi házat.